O.N.E. Quintet

Zespół O.N.E. Quintet wykonuje autorski program złożony z kompozycji i aranżacji tworzących go instrumentalistek. Jest to jazz zagrany nowocześnie, czerpiący inspirację zarówno z muzyki współczesnej, jak i hip hopu oraz etno.
Muc, Rusinowska, Atmańska, Drabek i Wybrańczyk to wybitne przedstawicielki młodego pokolenia muzyków, na co dzień́ udzielające się̨ na scenie jazzowej, awangardowej i pop.
„(…) O.N.E. to jazz, jazz podany nowocześnie, z elementami hip hopu, muzyki ludowej, w dodatku zagrany z rockowym biglem, a brzmiące potężnie, nakładające się na siebie partie saksofonu i skrzypiec, stanowiąc nieledwie nowy intrygujący dźwięk, nową jakość.” – Czesław
Romanowski, Festiwal Jazz Jantar O.N.E. Quintet był w 2018 r. częścią finału Industriady / Kobiety grają Industrię, miał również zaszczyt wystąpić na uroczystości 100-tnej rocznicy uzyskania praw politycznych kobiet w Polsce. W 2019 r. zespół otrzymał wyróżnienie na konkursie „Ladies Jazz Festival” w Gdyni oraz nagrodę specjalną na „Krokus Jazz Festiwal” 2019r. w Jeleniej Górze, a także został zaproszony do finałowego składu „B-Jazz International Contest” 2020 w Belgii.

Jako zespół, O.N.E. Quintet są dumne, że jako kobiety mogą reprezentować polską scenę jazzową i przecierać szlaki następnym pokoleniom młodych artystek.

Głównymi inspiracjami kwintetu są: Soweto Kinch, Krzysztof Komeda, Brad Mehldau, Zbigniew Seifert, Zbigniew Namysłowski, Adam Pierończyk, Charlie Haden czy Chris Dave.

W listopadzie 2019 r. został nagrany w Cavatina Non-profit Studio debiutancki album zespołu o tytule „ONE” wydany przez wytwórnię Audio Cave. Album miał swoją premierę 1 maja 2020. „Znakomity album – dojrzały, bezkompromisowy, obalający mity, łamiący konwencje. I w jakimś sensie przełomowy – wierzę, że ta propozycja wstrząśnie naszym jazzowym podwórkiem.” – Bogdan Chmura, Jazz Forum

ZESPÓŁ TWORZĄ:
Monika Muc – saksofonistka, absolwentka krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. dr hab. Ryszarda Krawczuka, wcześniej studentka Instytutu Jazzu i Muzyki Estradowej w Nysie w klasie prof. Piotra Barona. Współpracowała z Big Bandem Małopolskim. Laureatka nagrody „Powiew Młodego Jazzu” na Krokus Jazz Festiwal w 2017 r., zdobywczyni drugiego miejsca w konkursie Novum Jazz Festival 2018 oraz wyróżnienia na „Blue Note Competition” w Poznaniu w 2019r. Współtworzy zespół O.N.E. Quintet oraz FLARY.
Dominika Rusinowska – skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie doktora Henryka Gembalskiego. Zdobywczyni III miejsca na Novum Jazz Festiwal, wyróżnienia na festiwalu Jazz na wsi, półfinalistka międzynarodowego Conad Jazz Contest z kwartetem D.R.A.G. oraz nagrody publiczności na II międzynarodowym konkursie im. Z. Seiferta. Pisze teksty piosenek i aranżacje, współtworzyła pierwszy autorski koncert live “Ufaj i idź” dla portalu Deon, rockową płytę zespołu Lizard “Half live”, muzykę do filmu dokumentalnego o historii Jerozolimy oraz inspirowany folkiem album Oberek. Interesuje się szeroko pojętą muzyką współczesną i improwizowaną.

Pola Atmańska – utytułowana pianistka i kompozytorka. Ukończyła studia w katowickim Instytucie Jazzu i Muzyki Estradowej w klasie fortepianu u prof. Wojciecha Niedzieli. Jest laureatką m. in. III nagrody w Międzynarodowym Konkursie B-Jazz w Belgii (2016), I nagrody na konkursie Getxo Jazz Festiwal (2015), II nagrody w Międzynarodowym Konkursie na Kompozycje Jazzową (2016), Nagrody Specjalnej Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego (2019). W swojej twórczości podejmuje się interdyscyplinarnych działań współtworząc muzykę do pokazów mody czy spektakli teatralnych. Angażuje się na rzecz innych twórczyń biorąc udział w takich inicjatywach jak np. „Scena dla Kobiet” czy współpracując z Instytutem Pileckiego z okazji 100-lecia uzyskania praw wyborczych kobiet. Obecnie współpracuje z Marią Sadowską, Misią Furtak, Yoachimem, a także współtworzy swoje autorskie trio.

Kamila Drabek – kontrabasistka i kompozytorka, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi autorską formację Tercet Kamili Drabek. Zespół wygrał konkurs na jazzowy debiut fonograficzny 2019 i wydał album „Muzyka Naiwna” (nominacja do nagrody Fryderyk 2020 za najlepszy debiut). Współpracowała m.in. z topowym amerykańskim saksofonistą Gregiem Osbym, kubańską formacją Vistel Brothers koncertując na wielu polskich i zagranicznych festiwalach.

Patrycja Wybrańczyk – perkusistka, uczennica dyplomowego roku na Wydziale Jazzu ZPSM im. F. Chopina w klasie Krzysztofa Gradziuka. Współtworzy m.in. Petersson’s Lightroom Project oraz O.N.E. Quintet. Uczestniczy też w wielu innych projektach muzycznych oraz tych z pogranicza różnych dziedzin artystycznych (np współpraca z Martą Ziółek przy „One Woman Show” w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim w Warszawie). Aktywnie koncertuje i udziela się na polskiej scenie jazzowej i awangardowej. Swoje inspiracje czerpie głównie z muzyki awangardowej, improwizowanej, klasycznej oraz z szeroko pojętego jazzu skandynawskiego.